а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртешка

мн. вртешки
Вид збор: Именка, женски род
1. вртелешка
Англиски: pegtop Албански: karusel, rrotullame
2. чекрек
Англиски: wheel Албански: çekërk, rrotullame
FlexiMac
 менување на македонски глаголи