а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртеж

мн. вртежи
Вид збор: Именка, машки род
1. Едно кружно движење, вртење околу една точка или оска.
Албански: shtjellje
Примери:
Моторот имаше голем број вртежи.
2. вител
Албански: gji uji, vorbull
Примери:
На метро до брегот, матицата на реката прави вртеж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи