а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртачка

мн. вртачки
Вид збор: Именка, женски род
Губење време, денгуба.
Англиски: pastime
Употреба: Разговорно
Примери:
Во шаховскиот клуб си најде вртачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи