а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врст

мн. врсти
Вид збор: Именка, женски род
Години на старост, возраст.
Англиски: age
Примери:
Децата беа на онаа врст кога ги седнуваат на трпеза.
Надвор стои маж на средна врст.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи