а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врсне

врснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Удри со нешто тенко - прачка, камшик и сл.
Англиски: whip Албански: fshikulloj
Примери:
Го врсна коњот.
Кочиџијата ќе врсне со камшикот.
2. Стрелне, прониже со поглед или со остар збор.
Албански: qëlloj, shpoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја врсна со погледот.
Изведенки
1. врснува несв.
врснуваат
2. врснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи