а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врска

врскаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Удира со прачка, со камшик, шврка.
Англиски: whip Албански: godet
Примери:
Го врска по грбот.
Изведенки
врскање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи