а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врпал

мн. врпали
Вид збор: Именка, машки род
Стап за мавање, за чукање ореви.
Примери:
Маваш со врпал и си ги собираш оревите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи