а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врнеж

мн. врнежи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што врне, што паѓа од облаците (дожд, снег).
Англиски: precipitation Албански: reshje
Примери:
Утре ќе биде облачно со врнежи од дожд и снег.
2. Воден, снежен талог.
Англиски: precipitation Албански: reshje
Примери:
Почна летен врнеж со грмежи во планините.
Ако по големи врнежи изворската вода се мати, таа не е добра за пиење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи