а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врл

врли
Вид збор: Придавка
1. Што е лош, поган, лут, завидлив.
Англиски: evil Албански: mëkatar
Примери:
Врла душманка.
Врл човек.
2. Што е стрмен, мошне кос.
Англиски: steep Албански: i thiktë, i rrëpirët
Употреба: Географија
Примери:
Врла планина.
Врл осој.
3. Лут, јак вкус.
Англиски: sharp Албански: i fortë, therrës
Употреба: Гастрономија
Примери:
Врла ракија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи