а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врлува

врлуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
беснее, уништува
Англиски: rage
Примери:
Чумата врлуваше.
Во мислите на човекот врлуваше море.
Изведенки
врлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи