а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врлина

мн. врлини
Вид збор: Именка, женски род
1. злоба, лошотија
Англиски: malice Албански: keqdashje
Употреба: Архаизам
2. стрмнина
Англиски: precipice Албански: greminë
Употреба: Архаизам , Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи