а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врлеж

мн. врлежи
Вид збор: Именка, машки род
Стрмнина, остра косина.
Англиски: slope
Примери:
Се повлекле зад диви и непристапни врлежи.
Надоаѓаа врлежи без патеки, по нив долови и пак врлежи.
Изведенки
врлежинка ж.
мн. врлежинки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи