а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врколак

мн. врколаци
Вид збор: Именка, машки род
Според народното празноверие, човек што ноќе, при полна месечина, се претвора во волк.
Англиски: werewolf
Употреба: Митологија
Примери:
Се раскажуваат приказни за врколаци.
Изведенки
врколачки прид.
врколачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи