а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вријавец

мн. вријавци
Вид збор: Именка, машки род
мешаница, множество луѓе, народ
Англиски: crowd
Примери:
вријавец по улиците
FlexiMac
 менување на македонски глаголи