а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вриеж

мн. вриежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12508
1. вриење, клокотење
Англиски: boiling Албански: vlim, zierje
Примери:
Вриеж на вода.
2. Мешаница од луѓе, вријавец.
Англиски: crowd Албански: vlim
Примери:
Денес на пазар беше вриеж од туѓа војска.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК