а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врзулец

мн. врзулци
Вид збор: Именка, машки род
јазол, клучка, јамка
Англиски: knot
Примери:
Врзулецот од шалот правеше голема клучка токму под брадата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи