а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врзувач

мн. врзувачи
Вид збор: Именка, машки род
Жетвар што ги врзува снопјето.
Примери:
Собрал премногу аргати, премногу врзувачи.
Изведенки
врзувачка ж.
мн. врзувачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи