а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врзоп

мн. врзопи
Вид збор: Именка, машки род
Повеќе предмети, нешта што се врзани во нешто или заврзани заедно.
Англиски: bundle
Примери:
Домарот стоеше пред влезот со врзоп клучеви.
врзоп царевка
обесен врзоп лук
Изведенки
врзопче ср.
мн. врзопчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи