а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врзма

мн. врзми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53359
Мрежа за пренос на слама, трева и сл.
Употреба: Земјоделство
Примери:
За вршење треба ортоми, врзми, јамки за коњите и други работи.
Си ги наполни врзмите со трева.
Изведенки
врзмиче ср.
мн. врзмичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК