а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врзан

врзани
Вид збор: Придавка
1. Што е ограничен, што е оневозможен слободно да дејствува.
Англиски: tied
Примери:
Човек врзан со окови.
Врзано куче.
Робје врзани.
Врзан за работата.
2. Што има преврска, што е со завој и сл.
Англиски: bandaged
Употреба: Медицина
Примери:
Раната му е врзана.
Оди со врзана глава.
Изрази
Врзана коска - зрел, возрасен човек.
Изведенки
врзаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи