а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врзанка

мн. врзанки
Вид збор: Именка, женски род
1. врзоп
Англиски: bundle Албански: tufë, deng, lidh
Примери:
Една врзанка слама.
2. врзалка
Албански: lidhëse
Примери:
Ја фрли врзанката со која дотогаш му без врзани рацете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи