а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врзалка

мн. врзалки
Вид збор: Именка, женски род
1. Врвка, лента што врзува, спојува, соединува или затегнува нешто.
Англиски: ribbon Албански: lidhëse
Примери:
Ставил тенка, како влакно врзалка околу главата.
Русата коса завршуваше со две перчиња со врзалки.
2. јазол
Англиски: knot Албански: nyje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи