а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вретено

мн. вретена
Вид збор: Именка, среден род
1. Дрвено заоблено стапче што е подебело на средината, а зашилено на краевите, на кое се намотува преѓа при предење.
Англиски: spindle Албански: shtizë
Примери:
Преде со дабово вретено.
2. Мерка за предено.
Албански: masë
Примери:
Пет вретена.
Неколку вретена предено.
3. Дрвен или метален валјак што се врти околу својата оска, а се поставува во воденица, млин, валалница и сл.
Албански: shtizë
Примери:
Воденичко вретено.
Изведенки
вретенце ср.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи