а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вретенар

мн. вретенари
Вид збор: Именка, машки род
Мајстор што прави и продава вретено.
Албански: boshtar
Примери:
Вретенарот направи девет вретена.
Изведенки
вретенарски прид.
вретенарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи