а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вресок

мн. вресоци
Вид збор: Именка, машки род
Краткотраен силен глас.
Англиски: scream
Примери:
Чу вресок од моми и жени.
Страшно го потресе вресокот.
Вресок на мачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи