а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вресне

вреснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Силно спишти, писне со продорен глас.
Англиски: cry out Албански: qaj
Примери:
Се удри од креветот и вресна.
2. Свика, со вресок се обрати некому.
Англиски: scream Албански: bërtas
Примери:
Мајката вресна: - Деца мои!
Вресна клетиот човек на селаните.
3. За животно (коза) - испрекинато испушти глас, се огласи.
Англиски: bleat Албански: blegërij
Употреба: Зоологија
Примери:
Вресна јарето.
Изведенки
1. вреснува несв.
вреснуваат
2. вреснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи