а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врескотница

мн. врескотници
Вид збор: Именка, женски род
врескање, пиштење
Англиски: screaming
Примери:
Каква е таа врескотница?
Стадото се ближело со страшни врескотници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи