а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вреска

врескаат; врескал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2714
1. Пишти гласно, силно плаче.
Англиски: scream, shout Албански: piskëllon, piskat
Примери:
Бебето цел ден врескаше.
Вреска под страшните маки.
2. Силно вика, бучно се расправа.
Англиски: yell Албански: bërtas
Примери:
Таа вреска по луѓето.
Вреска по арабаџијата.
Изведенки
врескање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК