а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врескач

мн. врескачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што вреска.
Примери:
Пристигна на свет новородениот врескач над врескачите.
Ниту еден од врескачите од опозицијата не си го покажа носот.
Изведенки
1. врескачка ж.
мн. врескачки
2. врескаче ср.
мн. врескачиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи