а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вресканица

мн. вресканици
Вид збор: Именка, женски род
врескот
Англиски: screaming
Примери:
Се слуша козја вресканица.
Вресканица од радост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи