а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врескав

врескавиот
Вид збор: Придавка
Што има својство на врескот.
Англиски: screaming
Примери:
врескав глас
Изведенки
врескаво прил.
Пример: Врескаво пее.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи