а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врелец

мн. врелци
Вид збор: Именка, машки род
1. врела вода
Англиски: boiling water Албански: valë
2. горештина
Англиски: heat Албански: vapë
Примери:
пладневен врелец
средлетни врелци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи