а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вреж

мн. врежови
Вид збор: Именка, машки род
Грмушка или мало дрво со спуштени гранки и со мали бледозелени листови што расте на влажна, песоклива почва.
Латински: Tamarix gallica Англиски: French Tamarisk Албански: tamariks françeze
Употреба: Ботаника
Примери:
Се фрла во врежот и отпочнува да лази.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи