а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вред

Вид збор: Модален збор
Така е, така нека биде, се согласувам (како потврда на кажаното од соговорникот).
Англиски: agree
FlexiMac
 менување на македонски глаголи