а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вреднувач

мн. вреднувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што оценува нешто, што дава суд за нешто.
Англиски: appraiser
Примери:
Антологичарите станаа вреднувачи на современата литература.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи