а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вредник

мн. вредници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е вреден, работлив човек.
Примери:
Тој е голем вредник и домаќин човек.
Изведенки
вредница ж.
вредници
Пример: Отпочини си, вреднице моја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи