а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вреднаш

Вид збор: Прилог
Само во изразот: Еднаш ама вреднаш - направи нешто еднаш, ама добро, успешно и сл.
Употреба: Разговорно
Примери:
Го удри еднаш, ама вреднаш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи