а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вревлив

вревливиот
Вид збор: Придавка
Што крева врева, што е бучен.
Англиски: noisy
Примери:
Вревлив продавач.
Изведенки
вревливо прил.
Пример: Вревливо разговараа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи