а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вреви

вреват
Вид збор: Глагол, несвршен
Многу гласно зборува.
Англиски: yell
Примери:
Жените вревеа на улица.
Вреват како да се караат.
Изведенки
вревење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи