а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врева

(едн.) вревата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1644
Гласно, силно зборување.
Англиски: noise Албански: zhurmë
Примери:
улична врева
панаѓурска врева
Војниците со голема врева се собираа.
Изрази
Дига врева за нешто - се бунтува, се буни за нешто.