а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врголи

(се) врголат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се прпелка, се чувствува незгодно.
Англиски: wriggle Албански: përdridhem
Примери:
Тој почна да се врголи, да стенка, да бревта да се поти и да му кркори грлото.
2. (се) вргали
Албански: përdridhem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи