а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вргло

мн. вргловци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што зјапа, се загледува ваму-таму.
Англиски: gaper
Употреба: Разговорно
Примери:
Голем вргло е, да не помине некој, веднаш се загледува.
Изведенки
вргла ж.
мн. вргли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи