а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врга

мн. врги
Вид збор: Именка, женски род
1. Израсток на тело.
Англиски: swelling Албански: xhungë, gungë
Употреба: Медицина
Примери:
Му се појавија врги по рацете.
Ајдукот ќе добие две големи врги од ластегарката.
2. Израсток на стеблото на дрво.
Албански: gungë
Употреба: Ботаника
Примери:
Кората на дрвото му е оголена, му се гледаат сите врги.
3. џумка
Англиски: bump Албански: xhungë, gungë
Примери:
Од лопатата доби врга на главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи