а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вргањ

мн. вргањи
Вид збор: Именка, машки род
Јадлива печурка со кафеав шешир.
Латински: Suillus luteus Англиски: Slippery Jack Албански: lloj këpurdhe
Употреба: Ботаника
Примери:
Според народните верувања се смета дека печурката вргањ расте кога врне и кога има силни грмотевици.
Собирачите на шумски плодови во Тиквешко добиваат по 120 денари за килограм печурки од видот вргањ.
рижото со суви вргањи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи