а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врвка

Види и: врвца (ж.)
мн. врвки
Вид збор: Именка, женски род
врвца
Англиски: cord
Примери:
Врвка му е работата - не му чини работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи