а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врви

врват
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1541
1. Оди, поминува без запирање, со ист чекор покрај нешто, некаде.
Англиски: run Албански: ecë
Примери:
Секој ден врви оттаму.
2. Се протега, минува, води некаде (за пат, сообраќајна врска).
Англиски: run Албански: ecë
Примери:
Патот врви низ селото.
3. За време, за живот - поминува, тече.
Англиски: run Албански: kalon
Примери:
Времето си врви без да го сетиш.
4. Важи, вреди (обично за пари).
Англиски: sell Албански: vlej
Употреба: Економија , Преносно значење
Примери:
Овие пари веќе не врват.
5. За стока - има продажба, се продава.
Англиски: sell Албански: shes
Употреба: Економија , Преносно значење
Примери:
Денеска добро врват јаболката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК