а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врвица

мн. врвици
Вид збор: Именка, женски род
1. Тесен пешачки пат, патче.
Англиски: path Албански: rrugicë
Примери:
Козја врвица.
Стрмна шумска врвица.
Планинска врвица.
Се враќаше по запуштени патишта, стари врвици и коњски патеки.
2. Животен, развоен пат, насока на дејствување.
Англиски: path Албански: drejtim, rrugë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговата животна и револуционерна врвица беше од по маките.
Треба ли стрпливо да тапкаме по врвиците веќе изодени од други?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи