а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врвеж

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55594
1. чекорење, одење
Англиски: run Албански: ecje
Примери:
Си отиде со оној нејзин лесен врвеж.
Се слушаше врвеж на минувачи.
2. минување, тек
Англиски: course Албански: ecje, rrjedh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Умот ни е ограничен од бавниот врвеж на времето.