а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врбјак

мн. врбјаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10776
Врбови грмушки; место обраснато со врби.
Употреба: Ботаника
Примери:
Поминавме крај врбјаците по бреговите на Треска.