а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врбува

врбуваат; врбувал; врбуван; врбуваше
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23091
1. Наговорува, настојува да придобие некого.
Англиски: persuade, entice Албански: bind
Примери:
Врбуваа млади луѓе да дојдат на школување.
2. Најмува за некаква работа.
Англиски: recruit Албански: rekrutoj
Примери:
Почнаа да врбуваат платени учители за да го шират јазикот.
Врбувал платен убиец.
Изведенки
врбување ср.
глаг. им.